__Threshold of SAFE H2O2 administration via Enema__

This experiment involved scientists observing the blood of dogs, cats, and 1 human child after administering doses via rectal enema. The researchers concluded that there is a safe percentage to be administered via this method with regards to body weight.

__Enema Dose Experiment__
A single dose of 0.4% (or less) H2O2 with regard to 10 ml per Kg body weight ratio was concluded to be safe. However, a single dose of 0.5% caused moderate amounts of micro-bubbles (oxygen gas) in the portal vein with signs of liver cell damage.

Below I have calculated some data that can be used from the experiment and compare to human weights of 100, 150, and 200 pounds.

1 Pound = 0.4536 Kg

Below I have calculated some data that can be used from the experiment and compare to human weights of 100, 150, and 200 pounds.

1 Pound = 0.4536 Kg

__SAFE Single Dose 0.4% in the experiment__
10 pounds = (10 x 0.4536 lb/Kg) = 4.536 Kg

0.4% solution = (10 ml x 4.536) = 40.536 ml

H2O2 = (0.004 x 40.536) = 0.1621 ml

20 pounds = (20 x 0.4536 lb/Kg) = 9.072 Kg

20 pounds = (20 x 0.4536 lb/Kg) = 9.072 Kg

0.4% solution = (10 ml x 9.072) = 90.72 ml

H2O2 = (0.004 x 90.72) = 0.3629 ml

40 pounds = (40 x 0.4536 lb/Kg) = 18.144 Kg

40 pounds = (40 x 0.4536 lb/Kg) = 18.144 Kg

0.4% solution = (10 ml x 18.144) = 181.44 ml

H2O2 = (0.004 x 181.44) = 0.7258 ml

10 pounds = (10 x 0.4536 lb/Kg) = 4.536 Kg

__UNSAFE Single Dose 0.5% in the experiment__
0.5% solution = (10 ml x 4.536) = 40.536 ml

H2O2 = (0.005 x 40.536) = 0.2027 ml

20 pounds = (20 x 0.4536 lb/Kg) = 9.072 Kg

20 pounds = (20 x 0.4536 lb/Kg) = 9.072 Kg

0.5% solution = (10 ml x 9.072) = 90.72 ml

H2O2 = (0.005 x 90.72) = 0.4536 ml

40 pounds = (40 x 0.4536 lb/Kg) = 18.144 Kg

40 pounds = (40 x 0.4536 lb/Kg) = 18.144 Kg

0.5% solution = (10 ml x 18.144) = 181.44 ml

H2O2 = (0.005 x 181.44) = 0.9072 ml

100 pounds = (100 x 0.4536 lb/Kg) = 45.36 Kg

__SAFE Enema Solution Equivalents__
0.4% solution = (10 ml x 45.36) = 453.6 ml

H2O2 = (0.004 x 453.6) = 1.8144 ml

1.8144 ml / 0.35 = 5.184 ml

453.6 ml - 5.184 ml = 448.416 ml

Solution = 448.416 ml H2O + 5.184 ml 35% H2O2

150 pounds = (150 x 0.4536 lb/Kg) = 68.04 Kg

0.4% solution = (10 ml x 68.04) = 680.4 ml150 pounds = (150 x 0.4536 lb/Kg) = 68.04 Kg

H2O2 = (0.004 x 680.4) = 2.7216 ml

2.7216 ml / 0.35 = 7.776 ml 35% H2O2
680.4 ml - 7.776 ml = 672.624 ml

Solution = 672.624 ml H2O + 7.776 ml 35% H2O2

200 pounds = (200 x 0.4536 lb/Kg) = 90.72 Kg

0.4% solution = (10 ml x 90.72) = 907.2 ml200 pounds = (200 x 0.4536 lb/Kg) = 90.72 Kg

H2O2 = (0.004 x 725.76) = 3.6288 ml

3.6288 ml / 0.35 = 10.368 ml 35% H2O2

907.2 ml - 10.368 ml = 896.832 ml

Solution = 896.832 ml H2O + 10.368 ml 35% H2O2

100 pounds = (100 x 0.4536 lb/Kg) = 45.36 Kg

__UNSAFE Enema Solution Equivalents__
0.5% solution = (10 ml x 45.36) = 453.6 ml

H2O2 = (0.005 x 453.6) = 2.268 ml

2.268 ml / 0.35 = 6.48 ml

453.6 ml - 6.48 ml = 447.12 ml

Solution = 447.12 ml H2O + 6.48 ml 35% H2O2

150 pounds = (150 x 0.4536 lb/Kg) = 68.04 Kg

0.5% solution = (10 ml x 68.04) = 680.4 ml150 pounds = (150 x 0.4536 lb/Kg) = 68.04 Kg

H2O2 = (0.005 x 680.4) = 3.402 ml

3.402 ml / 0.35 = 9.72 ml 35% H2O2
680.4 ml - 9.72 ml = 715.592 ml

Solution = 670.68 ml H2O + 9.72 ml 35% H2O2

200 pounds = (200 x 0.4536 lb/Kg) = 90.72 Kg

0.5% solution = (10 ml x 90.72) = 907.2 ml 200 pounds = (200 x 0.4536 lb/Kg) = 90.72 Kg

H2O2 = (0.005 x 725.76) = 4.536 ml

4.536 ml / 0.35 = 12.96 ml 35% H2O2

907.2 ml - 12.96 ml = 894.24 ml

Solution = 894.24 ml H2O + 12.96 ml 35% H2O2

It would be obvious to not exceed the 0.4% solution, but it seems to me that another factor should be included. The actual amount H2O2 used in the solution. Someone could easily make a 0.3% solution that exceeds the amount of H2O2 in a 0.5% solution by not adhering to 10ml per Kg.

For Instance:

It would be obvious to not exceed the 0.4% solution, but it seems to me that another factor should be included. The actual amount H2O2 used in the solution. Someone could easily make a 0.3% solution that exceeds the amount of H2O2 in a 0.5% solution by not adhering to 10ml per Kg.

For Instance:

http://www.enema-web.com/hydrogen_peroxide_enema.htm

This website gives instructions to make an enema solution that could be dangerous to the user. It states to use 6 tablespoons (90 ml) of a 3% solution in 1 quart of water.

1 quart = 946.353 ml

This website gives instructions to make an enema solution that could be dangerous to the user. It states to use 6 tablespoons (90 ml) of a 3% solution in 1 quart of water.

1 quart = 946.353 ml

90 ml x .03 (3%) = 2.7 ml H2O2

946.353 ml + 90 ml = 1036.353 ml

2.7 ml H2O2 / 1036.353 ml H2O = 0.0026

Solution = 0.0026 x 100 = 0.26%

0.26% is well under the SAFE threshold by percentage, but not by the actual amount of H2O2 with considerations of body weight.

I am choosing to use anything greater than 0.4% as an UNSAFE threshold per pound. The threshold amount is found in the experiments.

0.4% SAFE H2O2 amount = 0.1621 ml

0.26% is well under the SAFE threshold by percentage, but not by the actual amount of H2O2 with considerations of body weight.

I am choosing to use anything greater than 0.4% as an UNSAFE threshold per pound. The threshold amount is found in the experiments.

0.4% SAFE H2O2 amount = 0.1621 ml

0.1621 ml / 10 pounds = 0.01621 ml H2O2 per Pound

2.7 ml H2O2 (amount in enema) / 0.01621 = 166.56 pounds

Any person under the weight of 166.56 pounds using these directions of 6 tablespoons 3% solution per quart could replicate the results of these experiments.

Then of course, this piece of instruction is given:

2.7 ml H2O2 (amount in enema) / 0.01621 = 166.56 pounds

Any person under the weight of 166.56 pounds using these directions of 6 tablespoons 3% solution per quart could replicate the results of these experiments.

Then of course, this piece of instruction is given:

"Inject solution into rectum slowly, approximately one cup per minute (8oz.) and take as much as possible , you can refill bag if needed. Try to slightly distend the colon or until it becomes very uncomfortable to take any more solution."

Refill the bag, take as much as possible. So basically the SAFE weight in pounds threshold could vary depending on the amount of solution the user can get into their colon above 1 quart.

Refill the bag, take as much as possible. So basically the SAFE weight in pounds threshold could vary depending on the amount of solution the user can get into their colon above 1 quart.

__Example of 1.5 quarts and 2 quarts__
2.7 ml H2O2x 1.5 (quarts) = 4.05 ml

4.05 ml / 0.01621 ml = 249.84 pounds

Any person under the wight of 249.84 pounds administering 1.5 quarts is at risk of adverse results.

2.7 ml H2O2 x 2 (quarts) = 5.4 ml

2.7 ml H2O2 x 2 (quarts) = 5.4 ml

5.4 ml / 0.01621 ml = 333.13 pounds

Any person under the wight of 333.13 pounds administering 2 quarts is at risk of adverse results.

__Hypothetical Enema with consideration of 10 ml per Kg__
150 pound person administering 1.5 of 0.26% H2O2 solution

150 pounds = (150 x 0.4536 lb/Kg) = 68.04 Kg

0.26% solution = (10 ml x 68.04) = 680.4 ml

4.05 ml H2O2 / 680.4 ml = 0.00595

0.00595 x 100 = 0.595%

0.595% is well above the SAFE threshold of 0.4% and well above the 0.5% where the researchers observed moderate amounts microbubbles in the portal vein and liver cell damage.

In conclusion, the solution percentage vs H2O2 amount may or may not correlate to these adverse results. But why risk it, the science is there and both factors should be carefully considered.

William S. Cook

0.595% is well above the SAFE threshold of 0.4% and well above the 0.5% where the researchers observed moderate amounts microbubbles in the portal vein and liver cell damage.

In conclusion, the solution percentage vs H2O2 amount may or may not correlate to these adverse results. But why risk it, the science is there and both factors should be carefully considered.

William S. Cook